Rynek napojów nieustająco rośnie, a klienci stają się coraz bardziej wymagający. Chęć sprostania tym rosnącym oczekiwaniom stawia przed producentami coraz wyższe oczekiwania. Konsumenci poszukują dobrze znanych smaków napojów, ale równocześnie coraz ważniejsze stają się wartości zdrowotne. W związku z rosnąca inflacją i coraz wyższymi kosztami codziennego życia decydującym kryterium wyboru staje się atrakcyjna cena.
Firmy produkcyjne zaczynają odczuwać skutki napiętych budżetów klientów i znaczny spadek obrotów. Walcząc o udziały w rynku wprowadzają coraz większy wybór napojów wzbogaconych o składniki odżywcze lub funkcjonalne. Konsument decydując się na zakup droższego produktu wybiera taki, który dodatkowo przyniesie korzyści a nie tylko ugasi pragnienie. Poza prostym, najbardziej intuicyjnym dodatkiem witamin, marki mogą zwiększać rolę napoju dodając składniki odżywcze takie jak białko i probiotyki przyjazne dla jelit. Wartością dodaną może być też wykorzystanie składników roślinnych takich jak kokos, migdały czy ryż, które stają się coraz bardziej popularne ze względu na swoje właściwości odżywcze.

Tabela przedstawia poszukiwane składniki wspomagające decyzję o wyborze danego napoju (2022)

 

Dla dzisiejszego konsumenta ważne jest, aby napoje były „funkcjonalne” i oferowały korzyści zdrowotne, jak np. zwiększenie odporności, podniesienie zdrowia jelit i zwiększenie poziomu energii.

 

 

Producenci napojów wprowadzają innowacyjne smaki, które wprowadzają element egzotyki.  Pojawiają się smaki: kombucha, matcha, lawenda, imbir, hibiskus, kwiat czarnego bzu,  róża. Wykorzystaj ten orzech w większej liczbie kategorii.

 

hiszpańskich konsumentów twierdzi,
że jest bardziej otwartych na próbowanie
nowych smaków niż kiedyś

 

 

 

polskich konsumentów chętnie
zaangażowałoby się w rozwój nowych
smaków swojej ulubionej marki

 

amerykańskich konsumentów
w wieku 35-44 lat stara się
spróbować nowych smaków

 

 

 

Ludzie stają się coraz bardziej świadomi wpływu diety na ich zdrowie. Konsumenci baczniej śledzą etykiety sprawdzając informacje o składzie i wartościach odżywczych. Podstawową wartością na jaką zwracają uwagę jest zawartość dodanego cukru. Jego poziom w napojach bardzo często wzbudza niepokój konsumentów. Trend związany z odejściem od cukru widać m.in. w badaniach przeprowadzonych dla firmy Kerry*: w Polsce aż 60% konsumentów aktywnie obniża ilość spożywanego cukru. Dla porównania, średnia dla 5 dużych państw Unii Europejskiej (w tym Francji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Polski) to około 56%. Coraz więcej konsumentów wybiera napoje o niskiej lub zerowej zawartości cukru – w Polsce jest to już 42%!

 

Pewna część rynku napojów jest w oczywisty sposób zagospodarowana przez producentów wody butelkowanej. Nawet u nich widać trend wzbogacania wody o różne owoce lub wyciągi ziołowe. Woda butelkowana na całym świecie jest najpopularniejszą alternatywą dla słodkich napojów.
Ogólnie rzecz biorąc, przemysł napojów stale się zmienia, wciąż pojawiają się nowe ekscytujące smaki i składniki.

Perspektywa według MINTEL:
  1. Wartość w centrum uwagi
Marki wciąż muszą udowodniać wartość konsumentom znajdującym się pod presją finansową. Wyróżnienie się pod względem smaku, zdrowia i zrównoważonego składu będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania zaangażowania konsumentów.
  1. Korzyści funkcjonalne
Wyraźniejsze skupienie na konsumencie i zapewnienie mu odprężenia. Korzyści funkcjonalne w napojach są kluczowe, ponieważ koncepcja “żywność jako lekarstwo” zyskuje na popularności. Pomóż konsumentom nabrać energii, skupić się i zrelaksować.
  1. Sok jako uczta
Wielu konsumentów rozpatruje napoje przede wszystkim pod kątem smaku i aromatu. To pozwala markom na dopracowanie smaku, aby zapewnić więcej przyjemności z jego spożywania. Wyróżnienie się pod względem niepowtarzalnego i wyjątkowego smaku może być argumentem uzasadniającym (wyższe) ceny.

 

Firma Flavours Factory opracowała kilka nowych aromatów napojów które nie dość że spełnią wymagania konsumentów to będą trendem w tym sezonie:
  • Marakuja-Mango
  • Avocado-Banan-Szpinak,
  • Śliwka-Karmel,
  • Czarna Porzeczka
  • Kokos-Mango
  • Mango-Jarmuż
  • Pomarańcza-Szpinak
Nasza firma, stawia sobie wyzwanie wprowadzania innowacji smakowych a zapewnienie konsumentom najwyższych wrażeń z produktu jest dla nas priorytetem.
Zapraszamy do kontaktu info@flavoursfactory.com